Albatrosun Perşembesi romanı, Türk Edebiyatı’nda unutulan bir teknikle kaleme alınmış sıra dışı bir roman olma özelliğine sahiptir. Mektup Roman örneklerinden yola çıkarak konuya yaklaşacak olursak, Albatrosun Perşembesi kendine külliyatta yer bulmakta zorlanmayacaktır. Öyle ki karşılıklı olduğu halde karşılıklı zaman diliminde yazılmayan mektuplar serisinden oluşan kitap aslında bir mektuplaşmadan ziyade birleşmeyi birlikte oluşturulan bir hikâyeyi anlatmaktadır. Nemra Tuna ve Nehar Baybora’nın nam-ı diğer Albatros ile Perşembesinin…

Mektup Romanın dar alanına rağmen Albatrosun Perşembesi sınırlarını aşan bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem konusu hem de anlatım şekli açısından benzerlerinden uzaklaşan bir roman olan Albatrosun Perşembesi aslında bir sırrın ortaya çıkış hikâyesi ve bunun etrafında geçen 18 yılın anlatımı olma özelliğini taşımaktadır.

Konu itibariyle okurların edebi birikimleri doğrultusunda şekillenen bir roman olan Albatrosun Perşembesi, aslında hayatın çözümlemesini aidiyet olgusu üzerinden yapmaktadır. Sahip olduklarımızın birilerinin vazgeçtikleri olduğunu söylerken aslıda sahip olmak kavramını yeniden şekillendirmekte ve hayatın içinde aslında hiçbir sahipliğe sahip olmadığımızı bize söylemektedir. Yaşamın bize sunduklarıyla yetinmek mi yoksa kadere kafa tutmak mı ikileminde yol alan roman, barındırdığı sırların her mektupta biraz daha aydınlandığı ve son sayfaya kadar bu aydınlanmayı sürdürmektedir.

Albatrosun Perşembesi, çok sesli bir roman olma özelliğine de sahiptir. Nemra ve Nehar’ın öyküsünde varlık gösteren dostlarının katkılarıyla başka insanlara dönüşen bu ikili, yaşadıklarını yazarken aslında kendilerine doğru adımlar atmakta, özleriyle yüzleşirken yaşamı sorgulamaktadırlar. Bunu yaparken kullandıkları enstrüman olan mektuplar, bir noktadan sonra onların sesine ve kimliğine dönüşmekte, okurun akış içinde onlarla birlikte yol almasına sebep olmaktadır.

Okunmaya değer olma özelliğinin altında yatan hiç şüphesizdir ki bu özellikleri olan Albatrosun Perşembesi, sizlere farklı bir dünyanın kapısını aralamaktadır. Kendinize doğru yol almakta ne kadar cesursanız o kapıdan geçtikten sonra bulacaklarınızdan da o kadar memnun kalacaksınız demektir.

 

 

 

Yorumlar

  • Konuk Kullanıcı kullanıcısının resmi
    , Per, 01/17/2019 - 20:33:

    Thanks for sharing your thoughts about. Regards

Yorum Bırakın